Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski

Stalowa Wola

KONKATEDRA, Bazylika Mniejsza

Po wydarzeniach października 1956 roku parafia św. Floriana otrzymała zezwolenie na budowę nowego kościoła wg projektu prof. Jana Bogusławskiego i konstruktora inż. Konstantego Jankowskiego. W okresie szykan i stwarzania najrozmaitszych przeszkód 17 października 1961 r. władze wstrzymały w połowie realizacji budowę, by dopiero po 10 latach usilnych starań zezwolić na jej kontynuację już pod kierunkiem nowego proboszcza ks. Władysława Janowskiego. Drugi etap prac został uwieńczony 2 grudnia 1973 r. poświęceniem nowej świątyni przez kard. Karola Wojtyłę. Oryginalność pomysłu architektonicznego kościoła wyraża się w połączeniu gotyckiej formy z nowoczesną technologią realizacji projektu przez zastosowanie prefabrykowanych elementów z betonu strunowego. Wnętrze kościoła urządzone prowizorycznie, posadzka marmurowa, witraże, organy elektryczne. Obok kościoła wolnostojąca wieża - dzwonnica. W latach siedemdziesiątych pod kierunkiem ks. Proboszcza Edwarda Frankowskiego została wybudowana plebania oraz dom katechetyczny. 20 listopada 1977 r. przy kościele Matki Bożej Królowej Polski została erygowana parafia. W latach osiemdziesiątych parafia stała się prężnym ośrodkiem, w którym obok intensywnej ewangelizacji robotniczego środowiska realizowano bardzo szeroki program duszpasterstwa społecznego i kulturalnego. 5 marca 1989 r. w kościele Matki Bożej Królowej Polski odbyła się uroczystość konsekracji proboszcza ks. Edwarda Frankowskiego na biskupa pomocniczego diecezji przemyskiej. Ks. Biskup oprócz sprawowania posługi diecezjalnej kontynuował i rozwijał duszpasterskie i materialne przedsięwzięcia, czego efektem było erygowanie w Stalowej Woli Filii Wydziału Nauk Społecznych KUL. Kościół został podniesiony do godności Konkatedry i Bazyliki Mniejszej. Dnia 20 września 1998 r. Prymas Polski Kard. Józef Glemp dokonał konsekracji świątyni.

Adres:

Gm. Stalowa Wola, pow. Stalowa Wola, woj. podkarpackie
37-450 Stalowa Wola, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 4, tel. (+48) 15 8420886; 660890200
Wikariat: tel. (+48) 15 8443136
Strona www: http://www.bazylika_stw.republika.pl

Do parafii należą:

Stalowa Wola (ulice): Andersa, Boczna, Chudzyńskiego, Działkowa, Jana Pawła II (2-16), Kostki Napierskiego, Krótka, Krzywa, Mickiewicza, Narutowicza, Ossowskiego, Partyzantów, Ks. J. Popiełuszki (1-7), Podgórna, Pławo, Poniatowskiego (3-27 i 2-44), Przestrzenna, Reymonta, Skłodowskiej, Staszica, Trojanowskiego, Wałowa, Wędkarska, Wiejska, Wilkinowa, Wyszyńskiego, Wolności, Zasanie, Żwirki i Wigury, Żytnia.

Ilość wiernych: 16386

Matki Bożej Królowej Polski (3 maja)
Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września)

Msze święte:

Niedziele i święta: 7:30; 9:00; 10:30; 12:00; 16:00; 18:00; 20:00
Święta państwowo zniesione: 6:30; 7:00; 9:00; 16:00; 18:30
Dni powszednie: 6:30; 7:00; 9:00; 18:30

Obsada personalna:

Proboszcz: Ks. prałat mgr lic. Edward Madej (od 1993 roku)

Wikariusz: Ks. mgr Mariusz Bajak (od 2010 roku)
Wikariusz: Ks. Marek Olszewski (od 2011 roku)
Wikariusz: Ks. Stanisław Olszówka (od 2012 roku)
Wikariusz: Ks. mgr lic. Łukasz Szewczyk (od 2011 roku)
Wikariusz: Ks. dr Adam Kopeć (od 2013 roku)
Rezydent: Ks. mgr Jan Kazimierz Andrzejewski (od 2012 roku)
Rezydent: Ks. kanonik Zygmunt Polityński (od 1989 roku)

Kościoły i kaplice na terenie parafii:

Kaplica w Szpitalu Miejskim, pw. św. Józefa i św. Brata Alberta, istnieje od 1992 r. Msza święta w niedziele o godz. 11.00, codziennie 18.15.
Kaplica w Ochronce Parafialnej, istniej od 2004 r. Msza święta we czwartek o godz. 18.00.

Domy zakonne:

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (Siostry Służebniczki Dębickie)