Jastkowice

Parafia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego

Kościół jako kaplicę dojazdową z parafii Pysznica zbudowano w latach 1903-1907. Styl kościoła mieszany, architekt i wykonawcy nieznani, zbudowany z ofiar parafian, księcia Lubomirskiego i emigrantów z Ameryki. W czasie I wojny światowej nieco uszkodzony, odnowiony w 1926 r. W r. 1973 przystąpiono do częściowej rozbudowy świątyni. Zostali zatrudnieni Architekci z Krakowa: Bolesław Marchwica, Bogusław Brągiel, Henryk Schoen. Dobudowano prezbiterium, boczne wejścia, wewnętrzną antresolę, w podziemiach prezbiterium kaplicę św. Jana. Ołtarz główny wykonany jest z jasnego granitu z ambonką, nad ołtarzem obraz Przemienienia Pańskiego namalowany przez ucznia J. Matejki - Kotowicza, umieszczony na tle piszczałek organowych. Freski: Ostatnia Wieczerza, stacje Drogi Krzyżowej, Zmartwychwstanie, w przedsionku głównym Sąd Ostateczny a w bocznych fresk Maryi ze scenami z Jej życia i fresk Chrystusa ze scenami z Ewangelii. Na antresoli znajduje się ołtarzyk Matki Bożej Różańcowej z dawnego wystroju kościoła i dwa główne obrazy Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Częstochowskiej (w kształcie ołtarzyka). Witraże w kształcie małych medalionów z obrazami świętych. Organy 16-głosowe wykonane przez Wolanina i Karpeckiego. W dzwonnicy wolno stojącej są trzy dzwony. Parafia powstała w 1925 r. Brakuje jednak kroniki i aktu erygowania parafii. Powstała z macierzystej par. Pysznica. W tym roku sprowadzono duchownego narodowego i hodurowcy zajęli kościółek, dopiero 26 grudnia 1925 roku przy użyciu siły odebrano świątynię narodowcom. Parafia posiada akta parafialne od 1784 r.

Adres:

Gm. Pysznica, pow. Stalowa Wola, woj. podkarpackie
37-403 Pysznica, Jastkowice, ul. Armii Krajowej 36, tel. (+48) 15 8410312
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Strona: www.parafiajastkowice.pysznica.pl

Do parafii należą:

Jastkowice (ulice): 3 Maja, Armii Krajowej, Boczna, Brandwicka, Bukowa, Chopina, Fedorowskiego, Kopernika, Krótka, Mickiewicza, Leśna, Piaskowa, Podleśna, Polna, Poprzeczna, Prusa, Sosnowa, Szewska, Tysiąclecia, Wałowa, Wolności, Zielona.

Wioski: Dębowiec (10 km), Kochany (9 km), Kuziory (7 km), Ludian (1,5 km), Majdan (3,5 km), Moskale (5 km), Radeczyna (5 km), Ruda Jastkowska (3 km), Zaonie (3 km).

Ilość wiernych: 2806

Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia)

Msze święte:

Niedziele i święta: 7:30; 9:30; 11:00; 17:00
Święta państwowo zniesione: 9:30; 18:00 lub 17:00 (zimą)
Dni powszednie: 18:00 lub 17:00 (zimą)

Obsada personalna:

Proboszcz: Ks. mgr Adam Węglarz (od 2010 roku) e-mail
Wikariusz: Ks. mgr Dariusz Wodka (od 2013 roku)
Emeryt: Ks. kanonik Tadeusz Mach (od 2010 roku)

Domy zakonne:

Wspólnota Niepokalanej Oblubienicy Ducha Świętego