Ruszył proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła

Foto. Ks. Tomasz Lis Foto. Ks. Tomasz Lis

Dokładnie trzydzieści trzy lata po śmierci zmarłego w opinii świętości kapłana i duszpasterza z Dzikowca ks. Stanisława Sudoła rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

W katedrze sandomierskiej 19 marca odbyła się pierwsza, publiczna sesja dochodzenia, w której uczestniczyli także wierni z diecezji. Postulatorem procesu został mianowany ks. Krzysztof Cisek. Podczas sesji postulator zwrócił się z oficjalną prośbą do Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza o formalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Został przedstawiony życiorys ks. Stanisława Sudoła oraz zaprzysiężono 3 osobowy trybunał, który będzie prowadził dochodzenie dotyczące życia, cnót heroicznych, opinii świętości i znaków Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła. W skład trybunału weszli: ks. Sylwester Serafin - delegat biskupi, ks. Michał Grochowina - promotor sprawiedliwości i ks. Krzysztof Irek - notariusz. Doręczycielem pism został mianowany ks. Tadeusz Kopacz.
Na zakończenie pierwszej sesji biskup, członkowie trybunału, doręczyciel pism i postulator złożyli przysięgę wiernego wypełnienia zadania oraz dochowania urzędowej tajemnicy.
Po zakończeniu sesji pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza sprawowana była Msza św. z prośbą o beatyfikację Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła.
- Przez otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła, Opatrzność Boża wydobywa ze wspólnoty Kościoła postać szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową. Ks. Sudoł należał całkowicie do Chrystusa. Utożsamiał się z Nim nie tylko w liturgii, ale i w sposobie kapłańskiego posługiwania. Kochał ludzi i dla nich żył niezależnie od gwałtowności wojny, napięć na tle narodowościowym i w czasach komunizmu. Jest dla nas wzorem, rachunkiem sumienia, mocnym znakiem danym od Boga, aby nie zwlekać z nawróceniem i uwierzyć Ewangelii – mówił bp K. Nitkiewicz rozpoczynając wspólną modlitwę.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani z diecezji, siostry zakonne, seminarzyści, władze samorządowe, mieszkańcy Dzikowca oraz okolicznych miejscowości, gdzie przez długie lata pracował ks. Stanisław Sudoł, oraz wierni z różnych parafii diecezji.
Podczas homilii bp senior Edward Frankowski wskazał na główne cechy świątobliwego życia Sługi Bożego. – Dziękujemy Bogu za wzór tego kapłana, za jego wiarę, kulturę życia, bezinteresowność, gorliwość duszpasterską, za dobre, piękne i świątobliwe życie. Bez przesady możemy powiedzieć, że Sługa Boży był jak proboszcz z Ars, ubogi, posłuszny Kościołowi i oddany ludziom. Odznaczał się cechami świętości św. Franciszka, ascezą i zjednoczeniem z Chrystusem i Maryją – wskazywał bp E. Frankowski.

Postulator procesu prosi o kontakt z biurem postulatorskim przy Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu osoby, które posiadają w swoich prywatnych zbiorach pamiątki, listy, notatki lub inne pisma Sługi Bożego. – Każda informacja o życiu i dziełach ks. Stanisława Sudoła jest bardzo cenna. Wszystkich prosimy także o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu procesu i beatyfikacji Sługi Bożego – dodał ks. Krzysztof Cisek.

Ks. Stanisław Sudoł urodził się 16 marca 1895 roku w Zembrzy koło Raniżowa. Uczęszczał do szkoły ludowej w pobliskiej wsi Zielonka, następnie do gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu. W 1915 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1919 r. z rąk świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Pracował w parafiach: Rakszawa, Wiązownica i Dzikowiec. Dał się poznać, jako asceta, gorliwy duszpasterz, człowiek modlitwy, katecheta i budowniczy kościołów. Wierni z powierzonych mu parafii mogli zawsze korzystać z jego posługi sakramentalnej i kompetentnych rad. Zaangażował się również w łagodzenie napięć na tle narodowościowym i politycznym. Ksiądz Sudoł zakończył swoje świątobliwe życie 19 marca 1981 r. Został pochowany w Dzikowcu. Osoby, które miały okazję go poznać uważają go za autentycznego świadka wiary.

Ostatnio zmieniany: sobota, 22 marzec 2014 11:35