Menu

Ruszył proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła

Foto. Ks. Tomasz Lis Foto. Ks. Tomasz Lis

Dokładnie trzydzieści trzy lata po śmierci zmarłego w opinii świętości kapłana i duszpasterza z Dzikowca ks. Stanisława Sudoła rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

W katedrze sandomierskiej 19 marca odbyła się pierwsza, publiczna sesja dochodzenia, w której uczestniczyli także wierni z diecezji. Postulatorem procesu został mianowany ks. Krzysztof Cisek. Podczas sesji postulator zwrócił się z oficjalną prośbą do Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza o formalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Został przedstawiony życiorys ks. Stanisława Sudoła oraz zaprzysiężono 3 osobowy trybunał, który będzie prowadził dochodzenie dotyczące życia, cnót heroicznych, opinii świętości i znaków Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła. W skład trybunału weszli: ks. Sylwester Serafin - delegat biskupi, ks. Michał Grochowina - promotor sprawiedliwości i ks. Krzysztof Irek - notariusz. Doręczycielem pism został mianowany ks. Tadeusz Kopacz.
Na zakończenie pierwszej sesji biskup, członkowie trybunału, doręczyciel pism i postulator złożyli przysięgę wiernego wypełnienia zadania oraz dochowania urzędowej tajemnicy.
Po zakończeniu sesji pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza sprawowana była Msza św. z prośbą o beatyfikację Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła.
- Przez otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła, Opatrzność Boża wydobywa ze wspólnoty Kościoła postać szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową. Ks. Sudoł należał całkowicie do Chrystusa. Utożsamiał się z Nim nie tylko w liturgii, ale i w sposobie kapłańskiego posługiwania. Kochał ludzi i dla nich żył niezależnie od gwałtowności wojny, napięć na tle narodowościowym i w czasach komunizmu. Jest dla nas wzorem, rachunkiem sumienia, mocnym znakiem danym od Boga, aby nie zwlekać z nawróceniem i uwierzyć Ewangelii – mówił bp K. Nitkiewicz rozpoczynając wspólną modlitwę.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani z diecezji, siostry zakonne, seminarzyści, władze samorządowe, mieszkańcy Dzikowca oraz okolicznych miejscowości, gdzie przez długie lata pracował ks. Stanisław Sudoł, oraz wierni z różnych parafii diecezji.
Podczas homilii bp senior Edward Frankowski wskazał na główne cechy świątobliwego życia Sługi Bożego. – Dziękujemy Bogu za wzór tego kapłana, za jego wiarę, kulturę życia, bezinteresowność, gorliwość duszpasterską, za dobre, piękne i świątobliwe życie. Bez przesady możemy powiedzieć, że Sługa Boży był jak proboszcz z Ars, ubogi, posłuszny Kościołowi i oddany ludziom. Odznaczał się cechami świętości św. Franciszka, ascezą i zjednoczeniem z Chrystusem i Maryją – wskazywał bp E. Frankowski.

Postulator procesu prosi o kontakt z biurem postulatorskim przy Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu osoby, które posiadają w swoich prywatnych zbiorach pamiątki, listy, notatki lub inne pisma Sługi Bożego. – Każda informacja o życiu i dziełach ks. Stanisława Sudoła jest bardzo cenna. Wszystkich prosimy także o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu procesu i beatyfikacji Sługi Bożego – dodał ks. Krzysztof Cisek.

Ks. Stanisław Sudoł urodził się 16 marca 1895 roku w Zembrzy koło Raniżowa. Uczęszczał do szkoły ludowej w pobliskiej wsi Zielonka, następnie do gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu. W 1915 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1919 r. z rąk świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Pracował w parafiach: Rakszawa, Wiązownica i Dzikowiec. Dał się poznać, jako asceta, gorliwy duszpasterz, człowiek modlitwy, katecheta i budowniczy kościołów. Wierni z powierzonych mu parafii mogli zawsze korzystać z jego posługi sakramentalnej i kompetentnych rad. Zaangażował się również w łagodzenie napięć na tle narodowościowym i politycznym. Ksiądz Sudoł zakończył swoje świątobliwe życie 19 marca 1981 r. Został pochowany w Dzikowcu. Osoby, które miały okazję go poznać uważają go za autentycznego świadka wiary.

Ostatnio zmieniany: sobota, 22 marzec 2014 11:35
Powrót na górę

Zobacz również

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Sługa Boży Ksiądz Wincenty Granat

Sługa Boży Ksiądz Wincenty Granat

Wysławiając Boże Miłosierdzie

Wysławiając Boże Miłosierdzie

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Państwo, nasze serwisy internetowe wykorzystują pliki cookies, aby spełniać lepiej Państwa oczekiwania. Szczegółowe informacje dotyczące cookies »

KONTAKT

Kuria Diecezjalna w Sandomierzu
PL 27-600 Sandomierz, ul. Mariacka 9,
tel.: (+48) 15 6445626, (+48) 15 8322538,
fax: (+48) 15 8322544
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

LOGOWANIE