Dzień Życia Konsekrowanego

Foto: Ks. Adam Stachowicz Foto: Ks. Adam Stachowicz

W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele po raz 18. obchodzono Dzień Życia Konsekrowanego. Diecezjalne dziękczynienie za dar życia konsekrowanego odbyło się podczas Mszy świętej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie na wspólnej modlitwie zebrali się ojcowie i bracia zakonni, siostry zakonne oraz członkowie instytutów życia konsekrowanego. Wspólne spotkanie rozpoczęła modlitwa Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie podczas wspólnej Mszy św. dziękowano za posługę osób konsekrowanych w diecezji prosząc również o liczne i święte powołania zakonne. Nasze pierwsze zadanie to pokazać naszym braciom i siostrom Bożą Twarz. Pokazać człowiekowi najpiękniejszą Twarz naszego Pana, żeby zobaczył w niej swoje piękno.Liturgia rozpoczęła się obrzędem poświęcenia świec, będących znakiem całkowitego poświęcenia Bogu. Przewodniczył jej o. Tacjan Mróz, OFM Ber. przełożony wspólnoty oo. Bernardynów w Opatowie, wraz z nim Eucharystię sprawowali ojcowie zakonni z terenu diecezji oraz kapłani pełniący posługę kapelanów zakonnych. - Życie konsekrowane to wyłączna służba Bogu w Kościele i świecie, poprzez  konkretne charyzmaty poszczególnych instytutów zakonnych, a nawet indywidualnych form tego sposobu życia. To naśladowanie Chrystusa, uczenie się świętości z pomocą Jego Łaski, to droga rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Jest to posługa czynna, często cicha, przez modlitwę i wyrzeczenie – podkreślał ks. L. Siwecki, wikariusz biskupi do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Podczas homilii o. Wojciech Popielewski OMI, Mistrz Nowicjatu ze Świętego Krzyża mówił o istocie życia zakonnego i zadaniach, jakie mają do wypełnienia poprzez swoje powołania. - Nasze pierwsze zadanie to pokazać naszym braciom i siostrom Bożą Twarz. Pokazać człowiekowi najpiękniejszą Twarz naszego Pana, żeby zobaczył w niej swoje piękno. Pokazać im piękne, ludzkie odnowione twarze, bo zapatrzone w Niego. Nauczyć Go wymawiać to Imię, które odsłania Boga; powiedzieć mu, że Bóg przeszedł z nami niejako na ty – wskazał kaznodzieja. Po homilii zgromadzone osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia zakonne i na ręce kapłanów złożyły zapalone świece znak swojego oddania Bogu i gotowości służenia wspólnocie Kościoła. Po zakończeniu Eucharystii wspólne świętowanie przedłużyła agapa. W diecezji sandomierskiej posługuje 10 męskich zgromadzeń zakonnych prowadząc 12 placówek, w których pracuje ponad siedemdziesięciu zakonników. Na terenie diecezji jest dużo więcej sióstr zakonnych: 20 żeńskich zgromadzeń zakonnych prowadzi 50 domów, gdzie swoje powołanie realizuje blisko czterysta sióstr zakonnych.

Ostatnio zmieniany: poniedziałek, 03 luty 2014 16:41