Menu

Dzień Życia Konsekrowanego

Foto: Ks. Adam Stachowicz Foto: Ks. Adam Stachowicz

W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele po raz 18. obchodzono Dzień Życia Konsekrowanego. Diecezjalne dziękczynienie za dar życia konsekrowanego odbyło się podczas Mszy świętej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie na wspólnej modlitwie zebrali się ojcowie i bracia zakonni, siostry zakonne oraz członkowie instytutów życia konsekrowanego. Wspólne spotkanie rozpoczęła modlitwa Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie podczas wspólnej Mszy św. dziękowano za posługę osób konsekrowanych w diecezji prosząc również o liczne i święte powołania zakonne. Nasze pierwsze zadanie to pokazać naszym braciom i siostrom Bożą Twarz. Pokazać człowiekowi najpiękniejszą Twarz naszego Pana, żeby zobaczył w niej swoje piękno.Liturgia rozpoczęła się obrzędem poświęcenia świec, będących znakiem całkowitego poświęcenia Bogu. Przewodniczył jej o. Tacjan Mróz, OFM Ber. przełożony wspólnoty oo. Bernardynów w Opatowie, wraz z nim Eucharystię sprawowali ojcowie zakonni z terenu diecezji oraz kapłani pełniący posługę kapelanów zakonnych. - Życie konsekrowane to wyłączna służba Bogu w Kościele i świecie, poprzez  konkretne charyzmaty poszczególnych instytutów zakonnych, a nawet indywidualnych form tego sposobu życia. To naśladowanie Chrystusa, uczenie się świętości z pomocą Jego Łaski, to droga rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Jest to posługa czynna, często cicha, przez modlitwę i wyrzeczenie – podkreślał ks. L. Siwecki, wikariusz biskupi do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Podczas homilii o. Wojciech Popielewski OMI, Mistrz Nowicjatu ze Świętego Krzyża mówił o istocie życia zakonnego i zadaniach, jakie mają do wypełnienia poprzez swoje powołania. - Nasze pierwsze zadanie to pokazać naszym braciom i siostrom Bożą Twarz. Pokazać człowiekowi najpiękniejszą Twarz naszego Pana, żeby zobaczył w niej swoje piękno. Pokazać im piękne, ludzkie odnowione twarze, bo zapatrzone w Niego. Nauczyć Go wymawiać to Imię, które odsłania Boga; powiedzieć mu, że Bóg przeszedł z nami niejako na ty – wskazał kaznodzieja. Po homilii zgromadzone osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia zakonne i na ręce kapłanów złożyły zapalone świece znak swojego oddania Bogu i gotowości służenia wspólnocie Kościoła. Po zakończeniu Eucharystii wspólne świętowanie przedłużyła agapa. W diecezji sandomierskiej posługuje 10 męskich zgromadzeń zakonnych prowadząc 12 placówek, w których pracuje ponad siedemdziesięciu zakonników. Na terenie diecezji jest dużo więcej sióstr zakonnych: 20 żeńskich zgromadzeń zakonnych prowadzi 50 domów, gdzie swoje powołanie realizuje blisko czterysta sióstr zakonnych.

Ostatnio zmieniany: poniedziałek, 03 luty 2014 16:41
Powrót na górę

Zobacz również

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Sługa Boży Ksiądz Wincenty Granat

Sługa Boży Ksiądz Wincenty Granat

Wysławiając Boże Miłosierdzie

Wysławiając Boże Miłosierdzie

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Państwo, nasze serwisy internetowe wykorzystują pliki cookies, aby spełniać lepiej Państwa oczekiwania. Szczegółowe informacje dotyczące cookies »

KONTAKT

Kuria Diecezjalna w Sandomierzu
PL 27-600 Sandomierz, ul. Mariacka 9,
tel.: (+48) 15 6445626, (+48) 15 8322538,
fax: (+48) 15 8322544
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

LOGOWANIE