Menu
Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego

Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego

URL strony:

IX Dziecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów

4 października 2014 roku, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, odbyła się IX Dziecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Została ona zorganizowana przez Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu przy współpracy z Katedrą Historii i Teorii Wychowania Wydziału Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. W bieżącym roku w przygotowanie i przeprowadzenie „nauczycielskiej modlitwy" włączyło się Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu.

Nasza Pielgrzymka rozpoczęła się Drogą Krzyżową. Jej rozważania przygotował o. Tytus Piłat OP z Sandomierza, natomiast modliwę poprowadził o. Wojciech Krok OP Rektor Kościoła Św. Jakuba w Sandomierzu. W zadumie i skupieniu katecheci, nauczyciele, wychowawcy, siostry zakonne i kapłani wyruszyli z Nowej Słupi, by „Drogą Królewską" dotrzeć do Sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza Święta. Odprawiało ją dziesięciu kapłanów pod przewodnictwem ks. Bogdana Krempy, dyrektora WNiWK. Homilię wygłosił ks. Marcin Hanus, wicedyrektor WNiWK. W słowie skierowanym do nas ks. Marcin wskazał na postać św. Franciszka z Asyżu. Nazywał go „jednym z największych katechetów". Przypomniał nam, że „tak jak Franciszek powinniśmy szukać nowych form przekazywania wiary i wiedzy każdemu uczniowi". Homileta podkreślił również, iż „św. Franciszek odbiera nam katechetom wszelkie alibi oraz niweczy tłumaczenia i usprawiedliwienia, które gromadzimy, aby uniknąć pełnego zaangażowania. Franciszek przypomina nam, że Chrystusowe Orędzie nie jest dane tylko po to, by je podziwiać czy komentować. Ono jest nam dane po to, aby wprowadzać je najpierw w osobiste życie, a potem dzielić się nim z naszymi wychowankami".
Po Mszy Świętej wysłuchaliśmy wykładu pt.: „Prawda w życiu katechety, nauczyciela i wychowawcy". Ks. Krempa przypomniał nam, iż „każdy katecheta jest zobowiązany do coraz głębszego poznania i przylgnięcia do Prawdy – Jezusa Chrystusa. Tę Prawdę należy każdego dnia szukać i niejako na nowo odkrywać". Każdy wychowawca powinien też stworzyć „klimat poznania prawdy, na podstawie której winien budować swoje relacje z uczniami". W swoim wystąpieniu ks. Dyrektor zwrócił również naszą uwagę na potrzebę dialogu z wychowankami, na konieczność „bycia na bieżąco" z problemami naszych uczniów i na konieczność poszukiwania odpowiedzi na stawiane przez nich pytania. Bardzo ważną rzeczą jest również wykorzystanie w pracy edukacyjnej katechetów najnowszych osiągnięć techniki, które mogą ułatwić naszym uczniom dotarcie nie tylko do prawdy ludzkiej, ale nade wszystko do Prawdy – Jezusa Chrystusa.
Na zakończenie wykładu ks. Krempa podziękował wszystkim za udział w Pielgrzymce. Należy podkreślić, iż każdego roku zwiększa się liczba uczestników tego nauczycielskiego spotkania. W tym roku w IX Diecezjalnej Pielgrzymce uczestniczyło ponad dwustu nauczycieli, wychowawców i katechetów. Niektórzy z nich przybyli na Święty Krzyż po raz pierwszy ze swoimi bliskimi.
Katecheci Sandomierskiego Koła Katechetów

Zobacz również

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Sługa Boży Ksiądz Wincenty Granat

Sługa Boży Ksiądz Wincenty Granat

Wysławiając Boże Miłosierdzie

Wysławiając Boże Miłosierdzie

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie

Katolickie Centra Pomocy Rodzinie

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Szanowni Państwo, nasze serwisy internetowe wykorzystują pliki cookies, aby spełniać lepiej Państwa oczekiwania. Szczegółowe informacje dotyczące cookies »

KONTAKT

Kuria Diecezjalna w Sandomierzu
PL 27-600 Sandomierz, ul. Mariacka 9,
tel.: (+48) 15 6445626, (+48) 15 8322538,
fax: (+48) 15 8322544
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

LOGOWANIE